Dantų protezavimas
Deja, dėl laiku nepradėto gydyti karieso ir jo komplikacijų (pulpito, periodontito), prastos burnos ertmės higienos, traumų ima byrėti dantys.
Atrodytų, nėra danties – nėra problemos! Jis daugiau niekada neskaudės, jo nereikės valyti ir prižiūrėti. Įsistatei paskui išimamą žandikaulio protezą su gražiais lygiais baltais dantimis ir baigta!
Tačiau pažeidus dantų eilės vientisumą, pakinta veido bruožai, tampa sunku kramtyti maistą, sutrinka kalba, kramtymo fiziologija (kramtant gali atsirasti skausmas ir charakteringi spragsėjimai), imama varžytis kalbant ir šypsantis, nes žmogui tenka save kontroliuoti. Galų gale visa tai gali sukelti virškinimo sistemos ligas, galvos skausmą, neadekvatų elgesį, kaip nevisavertiškumo išraišką, kompleksus ir netgi anksčiau laiko įbrėžti mimikos raukšles.
Jau seniai įrodyta, kad danties nebuvimas (nėra kramtymo apkrovos žandikaulio kaului) lemia kaulinio audinio atrofiją, kaulas „tirpsta“, žandikaulio alveolinė ketera išsilygina, tai savo ruožtu lemia sunkumus protezuojant.
Pagrindinė rizika netekus danties:
- dantis antagonistas (esantis priešingame žandikaulyje) patiria pernelyg didelę kramtymo apkrovą,
- dantys, esantys abipus prarastojo, ima krypti ir pasistūmėja iš savų duobučių, ir dėl to juos gali tekti pašalinti
- prarastojo danties srityje vyksta kaulo „tirpimas“, dėl ko kenčia ir šalia esantys dantys (tarp dantenų ir danties susidaro plyšys, vadinamoji „kišenė“)
- sutrinka kramtymo ir naudingųjų medžiagų rezorbcijos per burnos ertmėje procesas
Specialusis odontologijos skyrius – ortopedija – tyrinėja visus galimus dantų pakeitimo būdus. Moderniosios odontologijos technologijos leidžia kompensuoti trūkstamus dantis maksimaliai išsaugant sveikų burnos ertmės audinių vientisumą.
Dantų protezai – tai išimami ir neišimami dirbtiniai trūkstamų dantų „pakaitalai“.
Jie atlieka funkcijas:
- estetinės restauracijos,
- kramtymo ir kalbos funkcijos atstatymo.
Visas protezavimo rūšis galima suskirstyti į dvi grupes: neišimamų ir išimamų protezų.
Neišimami protezai
Neišimami protezai- tai dirbtinės karūnėlės, tiltiniai protezai ir protezai, besiremiantys į implantus.
Pastaruoju metu neišimamose konstrukcijose dažniausiai naudojamos įvairiausių medžiagų karūnėlės:
- Metalo keramikos karūnėlės, kurių pagrindą sudaro specialus medicininis metalų lydinys – dėl to karūnėlė tampa ypač atspari. Iš išorės metalo keramikos karūnėlė padengta specialia keramikos mase – dėl šios savybės dantų neįmanoma atskirti nuo tikrų.
Pacientams, ypač besirūpinantiems savo sveikata, ar alergiškiems kai kuriems metalams, mes galime pasiūlyti cirkonio oksido karūnėles.
- Cirkonio keramikos karūnėlės– tai technologijos naujovė odontologijoje. Unikalios cirkonio savybės perteikiamos karūnėlėms, tad jos yra itin patvarios ir estetiškai harmoningos. Mat cirkonis yra metalo atsparumo, o jo išvaizda tarsi keramikos, be to kas yra itin svarbu, yra laidus šviesai. Visa tai leidžia pacientui užmiršti, jog jų burnoje dirbtinės karūnėlės.
Karūnėlė – tai danties atkūrimo būdas, kai naudojama konstrukcija, dengianti matomą danties pusę. Plačiausiai paplitęs protezavimo būdas. Naudojamas atkurti smarkiai karieso pažeistus, nulūžusius, skilusius ar spalvą pakeitusius dantis, t.y. tuos dantis, kuriems būtina atkurti jų funkciją ar estetiką.
Tilteliniai protezai – tai neišimami vieno ar kelių prarastų dantų pakaitalai. Dirbtinis dantis, atstojantis defektą, yra tarpinė dalis, kuri sulydoma su gretimų dantų karūnėlėmis. Nepaisant to, kad tiltelinis protezas leidžia visiškai atkurti prarasto danties funkciją, jis turi rimtą trūkumą: kad jį užfiksuotų, būtina nudildyti sveikus gretimus dantis.
Laminatai (kitaip laminatės, venyrai) – estetinės restauracijos rūšis, kai dantis padengiamas itin plona keraminė plokštele. Šios plokštelės itin glaudžiai priglunda prie danties, yra labai patvarios, todėl toks protezuotas dantis atrodo idealiai gražus, o jo funkcionalumas pratęsiamas ganėtinai ilgam.
Užklotas – tai mikroprotezavimo būdas, padedantis atkurti danties vainiko audinius ir maksimaliai išsaugoti sveikuosius, šiuolaikinis plombavimo būdas. Kultiniai įklotai gaminami laboratorijose iš aukštos kokybės bemetalės keramikos:
- estetiškai nesiskiria nuo natūralaus danties audinio;
- nereikalauja papildomo danties apdorojimo, t.y. yra tausojanti metodika;
Išimami protezai
Išimami dantų protezai naudojami, kai dantų belikę vos keli, arba jų visai nėra – akrilinės plastmasės, lanko atraminiai, nailoninio termoplastiko ir pan.
- Lankinis atraminiai protezai – išimamų protezų rūšis, pastaruoju metu dažnai naudojama dėl savo estetinės išvaizdos ir patogios konstrukcijos, kuri sudaryta iš dirbtinių dantenų fragmentų ir dantų, sujungtų tarpusavyje lanku.Šios technologijos ryškus pranašumas – užrakinimo mechanizmas, leidžiantis patikimai fiksuoti protezą burnos ertmėje. Kiekvienu unikaliu atveju pacientui pritaikomas jam tinkamas tvirtinimas, atsižvelgiant į dantenų būklę bei trūkstamų dantų kiekį.
- Nailono termoplastiko protezai – konstrukcija, pakeičianti kelis trūkstamus dantis, gaminama iš minkštos plastmasės. Fiksavimo technologija labai patogi, nesukelia diskomforto vos tik pradėjus nešioti: protezo pagrindas nuo burnos ertmės šilumos tampa lankstus ir lengvai prisitaiko, todėl patikimai prisitvirtina burnoje.
Ne paslaptis, jog kad ir kokie patogūs būtų išimami protezai, dažniausiai norėtųsi, kad jų fiksavimas būtų geresnis, ypač, kai nebelikę nuosavų dantų. Šiuo atveju pacientas neišsivers be implantų. Toks protezavimas sąlyginai vadinamas išimamu. Kad pagerėtų išimamo protezo fiksavimas, pacientui įdiegiami 2–4 implantai. Toks išimamas protezas turi tam tikras konstrukcijos ypatybes, tačiau išoriškai niekuo nesiskiria nuo įprasto.