Dantų gydymas
Kariesas – danties kietųjų audinių progresuojantis irimas.
Tai vienas iš pasaulyje labiausiai paplitusių odontologinių susirgimų, kurio galutinis rezultatas – danties netekimas.
Visuotinai pripažįstama karieso atsiradimo priežastis yra organinės rūgštys, susidarančios dėl dantų apnašose esančių mikroorganizmų veiklos.
Didžiulę svarbą šio susirgimo raidos mechanizme turi mikrofloros kokybė, žmogaus maitinimosi režimas ir ypatybės, seilėtekio kiekybė ir kokybė, burnos ertmės higiena ir kiti faktoriai.
Dažniausiai kariesas pakenkia dantų paviršius, ant kurių renkasi maisto likučiai:
- dantų kontaktiniai paviršiai,
- dantų kaklelius (dantų ir dantenų susijungimo vietas),
- dantis, pakrypusius gretimų dantų atžvilgiu,
- neturinčius antagonistų dantis.
Dantų karieso gydymas apima tokius etapus kaip kariozinio proceso sustabdymą, pažeistų danties audinių prisotinimą mineralais, danties funkcijos atkūrimą plombuojant susidariusią skylę specialiomis medžiagomis, parenkamomis pagal konkrečią klinikinę būklę, danties estetinio vaizdo atkūrimą, karieso ir jo komplikacijų profilaktiką.
Pradinė karieso stadija praeina neskausmingai, nes emalis yra nejautrus. Atpažinti prasidėjusį danties gedimo procesą gali tik odontologas, profesionaliai apžiūrėjęs burnos ertmę. Ir tik esant II–III stadijai, kai kariesas pažeidžia dentiną, žmogus gali jausti trumpalaikį skausmą dėl cheminių ar terminių dirgiklių.
Todėl taip svarbu reguliariai – ne rečiau kaip 1 kartą per pusmetį – profilaktiškai tikrintis pas gydytoją Jūsų odontologijos klinikoje. Ta tiesa, jog profilaktika visuomet efektyvesnė ir ekonomiškesnė nei gydymas, nereikalauja įrodymų.
Pulpitas – kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginio (pulpos arba tiesiog danties nervo), esančio danties viduryje, uždegimas. Pulpitas lydimas aštraus pulsuojančio skausmo pojūčių.
Pulpitą sukelia pulpą pažeidžiantys patogeniniai mikrobai ir jų veiklos produktai (rūgštys).
Nepastebėti pulpito neįmanoma! Pacientas patiria ypač stiprų, nepakenčiamą, ilgalaikį skausmą. Gali pakilti temperatūra, atsirasti bendros intoksiacijos simptomai – drebulys, karštis, silpnumas, galvos skausmas. Savaime nervas pagyti negali, ūmi eiga gali pereiti į chronišką, uždegiminis procesas gali „prigesti“, tačiau niekur neprapuola. Kuriam laikui pacientas gali net pamiršti nesveiką dantį, tačiau tik iki kito paūmėjimo. Skausmo nejautimas liudija tai, jog nervinis audinys „miršta“. Jei ir šiame etape proceso nesustabdys gydytojas, tai liga pereis į kitą stadiją – periodontitą. Pulpito gydymo esmė yra uždegiminio proceso sustabdymas, pulpos pašalinimas, danties ertmės išvalymas ir plombavimas. Kai kuriais itin sunkiais atvejais dantį rekomenduojama pašalinti.
Jeigu Jūs imate jausti skausmą vartodami karštus, šaltus ar saldžius produktus, ypač, jei skausmas, pašalinus dirgiklį, iš karto nepraeina, – skubėkite kreiptis pas gydytoją odontologą. Tokie skausmingi pojūčiai yra vieni iš pulpos uždegimo simptomų.
Prašome neužmiršti, kad pulpito profilaktika – tai laiku gydomas kariesas. Neatidėliokite savo vizito pas odontologą.
Periodontitas – danties šaknies viršūnėlės uždegimas, dėl kurio gali susiformuoti į granulomas ir cistas.
Periodontitą sukelia žuvus dėl uždegiminio proceso pulpai ir infekcijai prasiskverbus į periodontą – danties šaknį gaubiantį audinį.
Pagrindiniai periodontito požymiai – žmogaus liguista būklė, gali būti, jog pakyla temperatūra, dantų nestabilumas, padidėjęs jautrumas net mažiausiam spaudimui, aplinkinių dantenų ar net tos veido pusės, kur esama infekcijos židinio, paraudimas ir patinimas.